بلاگ

نحوه ساخت طلای سفید

طلای سفید و توضیحات درباره طلای سفید

طلای سفید چیست؟

در دنیای جواهرات و زیورآلات طلای سفید توانسته است طرفداران خاص خود را بیابد حتی به نوعی که این افراد از طلای زرد فاصله گرفته و به سمت خرید و استفاده از این طلای سفید یا صورتی بروند و زیبایی‌ها هنر جواهرات را آشکار سازند، اما امروز ما در فروشگاه آنلاین طلا و جواهر گیلاس گلد قصد دارد تا شما را کمی بیشتر با این طلای خوش رنگ آشنا نموده و به معرفی جواهراتی که با کمک این طلا ساخته می‌شود بپردازدیم؛  پس پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

 

معرفی طلای سفید

بسیاری از افراد بر این باورند که طلای سفید یا صورتی به همین صورت که در دستان آن‌ها است در طبیعت وجود دارد که باید بگوییم این باور به هیچ عنوان صحیح نیست. طلای سفید برای اینکه ظاهری سفید رنگ داشته باشد با فلزات دیگر ترکیب شده که البته این ترکیب‌ها از ارزش و ظرافت آن نمی‌کاهد. جالب است بدانید، طلای سفید از پلاتین و نقره ساخته شده است. در اواخر دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ جواهراتی که از طلای سفید ساخته می‌شد طرفداران بسیاری داشت و این شور و علاقه تا کنون ادامه یافته است.

امروزه استفاده از طلای زرد برای بسیاری از افراد خسته کننده و کسالت آور شده است. ترکیب طلای سفید با نقره، به ظرافت و درخشندگی آن می‌افزاید، درست همان طور که طلای زرد را نیز با مواد دیگر ترکیب می‌کنند و درخشان به نظر می‌رسد و ما به اشتباه تصور می‌کنیم که این درخشش بخاطر خود طلا است.

 

طلای سفید چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

طلای سفید آلیاژی از طلا همراه با دست‌کم یک فلز سفیدرنگ است. آلیاژ طلا برای ساخت طلای سفید معمولاً نیکل، منگنز، و پالادیم و در مواردی نقره، روی، پلاتین، و مس است. البته رنگ طلای سفید مرسوم در جواهرسازی رنگ واقعی این آلیاژ نیست، بلکه با روکش کردن طلا از فلز رودیم به دست می‌آید. باتوجه به این موضوع که طلا در حالت خالص بسیار نرم است، در جواهرسازی با افزودن فلز دیگری آن را مقاوم‌تر می‌سازند. برای ساخت طلای زرد معمولاً از مس استفاده می‌شود، اما برای طلای سفید از فلزی سفید یا نقره‌ای رنگ استفاده می‌شود. ویژگی‌های طلای سفید بسته به نوع و مقدار فلزی است که به طلا اضافه می‌شود. نیکل فلزی محکم و سخت است و در نتیجه آلیاژ طلا و نیکل برای ساخت حلقه، سنجاق و گیره مناسب است. آلیاژ طلا و پالادیم نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است و برای سرویس‌های جواهرات و سنگ‌های قیمتی کاربرد دارد. گاهی فلزات دیگری مثل مس، نقره و پلاتین هم برای افزودن مقاومت و افزایش وزن طلای سفید هم به این آلیاژ اضافه می‌شوند.

بد نیست بدانید که؛ آلیاژ طلا، نیکل، مس، روی (طلا: ۷۵۰ قسمت، نیکل: ۱۳۵، مس: ۸۵ و روی: ۳۰ قسمت) که در آن نیکل برای افزایش استحکام، مس برای افزایش چکش‌خوری و روی برای استحکام، و جلوگیری از زنگ‌زدن مس به طلا اضافه شده و همچنین آلیاژ طلا، پالادیم، نقره (طلا: ۷۵۰، پالادیم: ۲۰۰، نقره: ۵۰) از انواع متداول دیگر طلای سفید است. همچنین آلیاژ طلا و آلومینیم (۷۸٫۴۹٪ طلا و بقیه آلومینیم) برای تولید طلای ارغوانی و آلیاژ طلا و ایندیم (۴۶٫۱۷٪ طلا و ۵۳٫۸۳٪ ایندیم) برای تولید طلای آبی استفاده می‌شوند. آلیاژ طلا و نیکل ارزان‌تر از طلا و پالادیم است، اما برخی افراد به نیکل حساسیت دارند و استفاده طولانی از طلا‌های حاوی نیکل در آن‌ها موجب بروز جوش‌های پوستی می‌شود.

 

چه جواهراتی از طلای سفید ساخته می‌شود؟

طلای سفید از ترکیب طلای خالص با فلزاتی همچون پالادیوم و نیکل به دست می‌آید و به همین دلیل طلای سفید با طلای زرد متفاوت است. نیکل به دلیل این که فلزی سخت است در ترکیب طلای سفید استفاده می‌شود و برای ساخت حلقه و انگشتر مناسب است، پالادیوم هم که به نسبت نرم‌تر است برای ساخت جواهرات با سنگ‌های قیمتی مناسب است. هر مدل جواهری که از طلای سفید ساخته شود. برای درخشندگی بیشتر- یک لایه فلز رادیوم (که از مجموعه فلز پلاتین است) روی آن کشیده می‌شود. طلای سفید هم مثل طلای زرد با عیار و قیراط اندازه گیری می‌شود و بهای هر جواهری هم طبق وزن و عیار آن تعیین می‌شود.طلای ۱۲ عیار، به دلیل ترکیب طلا، نقره و مس محکم‌ترین نوع طلا است، ولی برای ساخت جواهرات ارزان قیمت از آن استفاده می‌شود. طلای ۱۴ عیار، به مراتب از عیار ۱۰ و ۱۲ بهتر است و رنگ بسیار خوبی در جواهرات ساخته شده از آن دارد.

در واقع طلای ۱۸ عیار کیفیت بسیار خوبی دارد که حداقل ۷۵% آن طلای خالص است، رنگ آن نیز بهتر و فلزش نیز نرم‌تر است. طلای عیار ۲۰، ۲۲ و یا ۲۴ هم طلایی بسیار نرم و انعطاف پذیر است و کیفیت خوبی دارد و اغلب برای ساخت کار‌های هنری و مجسمه استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *