بلاگ

نحوه تشخیص طلای دست دوم

راه های تشخیص طلای دست دوم از دست اول

چگونه طلای دست اول را از دست دوم تشخیص دهیم؟

در ابتدا باید عرض کنم که نحوه تشخیص طلای دست دوم این است که ابتدا ظاهر طلای مورد نظر را بررسی کنید، مخصوصا اگر طلای شما قفل و بند دارد، ابتدا به آن توجه کنید و از نو بودن آن مطمئن شوید. در این روزهای سخت اقتصادی و کاهش شدید ارزش ریال، دیگر کمتر کسی به طلا به عنوان زیورآلات نگاه میکند. بلکه امروزه دیگر طلا روشی برای حفظ ارزش سرمایه شده است. به همین علت یکی از به صرفه ترین راه ها برای حفظ ارزش ریالی پول، خرید طلای دست دوم است که هم می توان از آن برای حفظ سرمایه بهره برد و هم میتوان از آن به عنوان زیورآلات استفاده کرد.

اما در این بین برای اینکه شخص کارمزد یا همان مزد ساخت طلا را پرداخت نکند و طلا را با قیمت پایین ترین بخرد، به خرید طلای دست دوم روی می آورد که باید عرض کنم خرید طلای دست دوم هم فوت و فن هایی دارد که قبل از خرید باید از آن ها آگاه باشید و سپس اقدام به خرید کنید.

ارزان‌تر بودن طلای دست دوم را شاید بتوان مهمترین دلیل خرید و فروش در نظر گرفت، چرا که بسیاری از این اجناس روزی با کارمزدی بسیار بالا در ویترین مغازه‌های طلا‌فروشی فروخته می‌شده و اکنون می‌توان آن را با قیمت بسیار مناسب‌تری خریداری کرد. در واقع هزینه اجرت را دیگر پرداخت نمی‌کنیم و تنها هزینه طلا را می‌پردازیم، زیرا هزینه اجرت تنها یک‌بار پرداخت می‌شود و این‌گونه نیست که یک انگشتر را چندبار بفروشند و هر بار هم مزد ساختش را بگیرند. به همین دلیل هنگام خرید طلای دست دوم، شما فقط پول وزن طلا را می‌دهید و البته سود فروشنده از این معامله را که به آن ارزش افزوده می‌گویند و در حال حاضر ٩ درصد است.

 

آیا خرید طلای دست دوم به جای دست اول کار درستی است؟

اگر چه خرید طلای دست دوم بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است، اما باید به نکاتی توجه داشت که خالی از لطف نیست. زیرا همیشه طلای بدون اجرت یا دست دوم لزوما قدیمی، کهنه و مخدوش نیست، بلکه در بسیاری از اوقات فردی که طلای خود را می‌فروشد به پول آن نیاز دارد و گاهی هم مشتری تمایل دارد طلای قدیمی خود را با طلای جدید تعویض کند، اما این طلای دست دوم که ظاهری آراسته دارد، گاهی طلافروشان را وامی‌دارد تا با کمی تغییر به قیمت نو بفروشند؛ به همین دلیل باید حواسمان باشد طلای دست دومی که با آب طلا رنگ و لعاب گرفته است را به جای طلای نو به ما نفروشند.

نحوه تشخیص طلای دست دوم چگونه است؟

بازار طلای دست دوم مدت‌هاست که داغ است؛ تشخیص طلای دست اول و دست دوم شاید تا حدودی مشکل باشد. ساده‌ترین راه برای این که دست دوم بودن طلا را تشخیص دهید این است که ابتدا ظاهر آن را مورد برسی قرار دهید، به‌خصوص به قفل و بندی که در آن به کار رفته است، دقت کنید. در طلای دست دوم، این قسمت‌ها در مقایسه با بخش‌های دیگر کمتر براق‌اند و به دلیل استفاده‌هایی که از طلا شده، خش‌هایی هم در این بخش‌ها دیده می‌شود. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشت، اصل‌بودن طلاست، زیرا برخی از طلافروشان مصنوعات ۱۷ عیاری که در سالیان دور تولید شده یا بدلیجاتی که خیلی شباهت زیادی به مصنوعات طلا دارند را به‌عنوان طلای متفرقه خریداری می‌کنند و به مشتری تحت عنوان طلای بدون اجرت ساخت می‌فروشند.

آیا خرید طلا از مناطق آزاد درست است؟

مهم ترین مزیت خرید طلا از مناطق آزاد این است که  ٩ درصد ارزش افزوده طلا از مشتریان دریافت نمی‌شود و این می‌تواند خرید به‌صرفه‌تری برایتان رقم بزند.

از کدام طلافروشی‌ها، طلای دست دوم خرید کنیم؟

برای این‌که گرفتار طلای تقلبی با عیار پایین‌تر نشوید یا طلای دست دوم را به جای طلای نو به شما نفروشند، بهتر است از طلافروشی‌هایی خرید کنید که مجازند و فهرست آن‌ها در سایت بانک مرکزی وجود دارد. یادتان باشد اگر از طلافروشی‌های غیر مجاز خرید کردید برای شکایت ممکن است دچار مشکل شوید. با وجود این، مهمترین راهی که می‌تواند شکایت شما را به نتیجه برساند این است که حتما فاکتور خرید بگیرید و در فاکتور تمام مشخصات طلا با جزییات و قیمت آن شرح داده شود و آدرس دقیق طلافروشی و مُهر آن موجود باشد تا در صورت ایجاد مشکل بتوانید شکایت‌تان را پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *